Як допомогти дитині, якщо хтось із близьких загинув під час військових дій

Світлина від Світлани Доманчук.

Смерть близької людини – потрясіння, яке може винести не кожен дорослий, але ж дитина – істота з незміцнілою психікою і сприймає вона все по-іншому. Тому перед батьками дітей, які понесли втрату, постає безліч питань. І звичайно, перше з них – чи потрібно повідомляти дитині про смерть близького і як правильно це зробити?

Continue reading

Как рассказать ребенку о минах?

23241_0_orig

Дети, которые живут на территории вооруженного конфликта, испытывают очень много эмоций – страх, беспокойство, тревогу. При этом они остаются детьми. Они хотят бегать и играть, как и раньше.

Дети любят забираться в развалины, где могут быть взрывоопасные предметы. Они могут принести опасный предмет домой, поскольку им нравятся всяческие находки. При этом если им запретить выходить со двора, это не всегда сработает. Дети любопытны и любят нарушать запреты.
Поэтому очень важно рассказать ребенку о минах и том, как важно быть осторожным.
Continue reading

Нові діти війни

5386_р_7_img_0002

Нові реалії сьогодення, пов’язані з війною на Донбасі, породили біль, трагедії, злами долі тисяч малолітніх громадян України. На їхнє життя вже випали такі випробування, які й дорослим важко долати. Загибель рідних та близьких, дні та ночі, проведені в підвалах під обстрілами артилерії, зливою вогню з «Градів», забута дорога до школи — все це вже понад рік стало ознакою життя дітей війни на Донбасі.
Continue reading

Як допомогти дитині впоратися зі стресом

Дитяча агресія — це спосіб донести батькам щось важливе. Дитина, яка одного разу пережила стрес неправильно, має підвищену вразливість, і кожний наступний стрес переживатиме ще глибше.

Сім’я та взаємини в ній є причиною 80% стресів у дітей. Саме батьки можуть навчити дитину справлятися із проблемами або, навпаки, посилити їх, а іноді навіть стати причиною стресу. Про стрес у дітей розповідає сімейний та дитячий психолог Наталія ДМИТРІШЕНА.

Ракурс: Життя сучасної людини неможливо уявити без стресових ситуацій. Які основні причини стресу у дітей?
Continue reading

Діти і війна: «Вони вбили мої казки»

Дорослим слід завжди пам’ятати, що вони є найважливішими психотерапевтами для своїх дітей. Якщо ти взяв на себе відповідальність привести в цей світ маленьку людину, ти повинен бути її поводирем.

Коли я допомагала своєму п’ятирічному синові малювати оберіг для нашого знайомого, який ішов на війну, він дуже здивував мене, намалювавши… динозавра. Спроби вмовити вибрати іншого персонажа не мали успіху. Довелося обіграти ящера, розмалювавши його в кольори українського прапора.
Continue reading

Як говорити з дітьми про війну

0E69AF4E-8DDF-4646-BEFB-B5E8B9846AC3_mw1024_s_n

Діти все розуміють. Деякі батьки сприймають це поширене твердження надто буквально і не ламають собі голову над тим, як пояснити дитині, що відбувається на сході країни, застерігають психологи.

“Якщо ми не будемо давати дітям свою картину світу, пояснювати, що йде війна, що на ній гинуть люди, то діти фантазуватимуть і придумуватимуть свої варіанти того, що відбувається”, – пояснює доктор психологічних наук Вікторія Горбунова. І ці фантазії, каже вона, зазвичай ще страшніші за реальність.
Continue reading

Как уберечь себя и детей от стрессов и массовой тревоги

10421467_830222007031619_5186542752603434785_n

Каждый следующий день привносит в нашу жизнь новые стрессы, страхи, тревоги.
 
Сейчас, находясь в эпицентре беспокойства и нестабильности, мы – взрослые – чувствуем себя незащищенными, а такие эмоции, как тревога и страх, зашкаливают на наших «барометрах». Ежедневно мы задумываемся над тем, что будет завтра, но этот вопрос остается риторическим. И только накал эмоций неуклонно растет…

Continue reading

Посттравматическое стрессовое расстройство: как помочь ребенку

1509836_825791650807988_6189222508587918925_n
Дети… Они видят все, что происходят вокруг, и их сердца могут страдать не меньше, чем взрослые…
А иногда и больше…
Для всех нас непросто переживать последние события в Украине. Эти события попадают в категорию экстремальных событий, а эмоциональные реакции на них может охватить понятие «травматического стресса».
Это НОРМАЛЬНЫЕ реакции на НЕНОРМАЛЬНЫЕ события (события, выходящие за рамки обычного человеческого опыта).

Continue reading