Чи отримають ветерани грошову допомогу 5 травня 2021 та що робити, коли її виплатять у зменшеному вигляді?
Кабмін досі не прийняв постанову про розміри виплат разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня. Можлива причина – нещодавні рішення Конституційного Суду щодо розмірів цих виплат, рішення Верховного Суду по зразковій справі № 440/2722/20 та недостатній фінансовий ресурс у державному бюджеті для їх виконання. Складна дилема, яку уряд має вирішити найближчим часом.
Повернемося до “історії питання”
З 1999 року ветеранам війни виплачується щорічна одноразова грошова допомога до 5 травня. Щоправда, через кілька років після її впровадження, розмір цієї допомоги став встановлюватися Кабінетом Міністрів України у зменшеному вигляді. Це стало можливо завдяки змінам, внесеним до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» під час прийняття ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Саме ці зміни й зменшили виплати. Якщо раніше розмір разової допомоги до 5 травня різним категоріям ветеранів війни визначався у кількості мінімальних пенсій за віком: для учасників бойових дій – 5 мінімальних пенсій, для осіб з інвалідністю внаслідок війни – 7, 8 або 10 в залежності від групи інвалідності, для учасників війни та членів сімей загиблих – 3 мінімальні пенсії, то у новій редакції записали, що разова грошова допомога виплачується «у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
І хоча ці зміни до закону майже одразу були визнані неконституційними (рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р.), вони продовжували діяти й Кабмін щороку своєю постановою визначав розмір грошової допомоги ветеранам. А наприкінці 2014 року таке право уряду підкріпили новими змінами до закону, які внесли вже через Бюджетний кодекс. Його розділ VI доповнили п.26, який визначив, що норми та положення, зокрема статей 12-16 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», застосовуються «у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів». У згаданих статтях якраз і йдеться про пільги різним категоріям ветеранів війни. Тобто уряд знову отримав законне право самостійно визначати розмір виплат до 5 травня ветеранам війни, чим він й користався, виплачуючи ці допомоги у зменшеному розмірі.
Так, у 2015 році учасники бойових дій отримали по 875 грн, у 2016 – по 920 грн, у 2017 – по 1200 грн, у 2018 – по 1265 грн, у 2019 – по 1295 грн, а минулого року – по 1390 грн. Особи з інвалідністю внаслідок війни отримували трохи більше, зокрема у 2020 році по 3160, 3640 та 4120 грн в залежності від групи інвалідності. Нагадаємо, що розмір однієї мінімальної пенсії для розрахунку цих виплат у 2020 році мав би дорівнювати 1638 грн.
Правова ситуація змінилася
За останній рік правова ситуація для ветеранів війни суттєво покращилася. По-перше, Конституційний суд України своїм рішенням від 27.02.2020 року № 3-р/2020 визнав останні зміни (внесені через п. 26 Бюджетного кодексу), якими Кабміну було делеговані повноваження щодо визначення розміру виплат ветеранам війни до 5 травня, теж неконституційними. В мотивації цього рішення суду підкреслено, що «держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов’язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов’язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності» та що невиконання державою соціальних зобов’язань щодо ветеранів війни «підриває довіру до держави».
«Обмеження або скасування пільг для ветеранів війни… без рівноцінної їх заміни чи компенсації є порушенням зобов’язань держави щодо соціального захисту осіб, які захищали Вітчизну, та членів їхніх сімей», – зазначається у рішенні.
З’явилась можливість отримувати психологічну допомогу онлайн під час карантину
Крім того, КСУ дійшов висновку, що кодексом не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх окремі норми. Що важливо – назване вище положення Бюджетного кодексу визнано неконституційним і таким що втратило чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто з 27.02.2020 року. Це рішення є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
Друга гарна новина для ветеранів – це рішення Верховного Суду України по зразковій справі № 440/2722/20 від 29.09.2020 року щодо розміру виплати ветерану війни разової щорічної грошової допомоги до 5 травня. 13-го січня цього року Велика Палата Верховного Суду залишила у силі рішення, прийняте суддею Полтавського окружного адміністративного суду щодо визнання протиправною бездіяльність обласного Центру по нарахуванню та здійсненню соцвиплат. Суд зобов’язав Центр нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу інваліду війни 2-ої групи – на додаток до виплачених йому у 2020 році 3640 грн доплатити до суми 8 мінімальних пенсій за віком (13104 грн). А це аж 9464 грн! У рішення суду наголошується, що під час розгляду таких справ необхідно керуватися редакцією ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка передбачає виплату грошової допомоги до 5 травня у розмірах, що кратні мінімальним пенсіям за віком. Що важливо – адміністративні суди при розгляді аналогічних справ мають враховувати правові висновки ВСУ, викладені у рішеннях за результатами розгляду зразкових справ. Отже вірогідність позитивних рішень для ветеранів, які будуть оскаржувати зменшений розмір виплати до 5 травня, майже стовідсотковий!
Кабміну пора приймати рішення
Зазвичай Кабінет міністрів України затверджує постанову про розміри виплат одноразової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня за кілька тижнів до початку цих виплат. Минулого року таке рішення приймалося 19 лютого, у 2019 році – 20 березня, а у 2018 – 14 березня. Отже, пора б приймати таке рішення й цього року. Та от яке воно має бути? Якщо користуватися логікою права, то треба визнати, що ці виплати мають відбуватися за рішеннями Конституційного суду, тобто у кратних розмірах мінімальної пенсії відповідно до пільгового статусу ветеранів війни. Проте, є перешкода – на такий розмір виплат не вистачить коштів, передбачених на ці витрати у державному бюджеті. Щоб їх профінансувати, треба вносити зміни до закону про держбюджет та знаходити джерела додаткових надходжень для покриття нових витрат. Або ж зменшувати витрати по інших статтях держбюджету. Дилема не з легких, але часу на її вирішення майже не залишилось. Отже, є вірогідність того, що уряд зробить вигляд що нічого не змінилося, та знову прийме постанову про зменшені розміри виплат ветеранам війни до 5 травня.
«Насправді, у Кабміну не так багато простору для маневрів. Треба або платити ветеранам війни згідно з відновленою редакцією закону – у кратному розмірі до мінімальних пенсій відповідно до їх статусу, або знову робити виплати у зменшеному розмірі, як у попередні роки. Але в другому випадку слід готуватися до того, що ветерани завалять суди позовами, виграють усі справи, і сплачувати після цього доведеться не тільки повний розмір грошової допомоги ветеранам до 5 травня, а й судові та виконавчі збори, витрати на юридичну допомогу. А це набагато більше», – зазначив військовий юрист Олександр Ш.
АМУ волає про допомогу та закликає уряд вирішити проблему з виплатами ветеранам
Ще на початку лютого Асоціація міст України звернулася до Кабміну з відкритим листом у якому закликала розв’язати проблему судових позовів щодо виплат щорічної допомоги ветеранам війни. У листі йдеться про те, що до АМУ надходять численні звернення органів місцевого самоврядування щодо судових спорів від ветеранів війни по перерахунку грошової допомоги до 5 травня. Лист настілки красномовний, що варто навести його якомога повніше:
«Відповідно до зразкового рішення Верховного Суду України від 29.09.2020 у справі №440/2722/20, держава повинна виплачувати відповідну грошову допомогу в розмірах, встановлених ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме від 5 до 10 мінімальних розмірів пенсії за віком, залежно від статусу особи. На сьогодні грошова допомога виплачується на рівні, встановленому Урядовою постановою №112, в обсязі значно меншому, ніж встановлено законом. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, виплати грошової допомоги на рівні, встановленому Урядовою постановою №112 не відповідають Конституції України (є неконституційним)… Органи місцевого самоврядування лише перераховують ветеранам війни кошти, які їм розподілили Мінсоцполітики та облдержадміністрації… Порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено законом, здійснюється у зв’язку з дією та бездіяльністю органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування. Водночас саме органи місцевого самоврядування виступають відповідачами у судах за позовами ветеранів війни як органи, уповноважені здійснювати виплату грошової допомоги до 5 травня. Судова практика показує, що органи місцевого самоврядування програють судові спори.
Окрім необхідності виплатити недоплачену суму грошової допомоги з державного бюджету, рішення суду також призводить до виплат за рахунок коштів місцевого бюджету за кожну справу:
- виконавчого збору в розмірі 24 000 грн;
- витрат виконавчого провадження в розмірі приблизно 200 грн;
- витрат на правничу допомогу в розмірі приблизно 2 000 грн;
- судового збору, зокрема, за подачу апеляційних та касаційних скарг.
Тобто вартість однієї такої справи, у зв’язку з бездіяльністю зі сторони держави, для органів місцевого самоврядування становить не менше 26 тисяч грн»
А далі Асоціація міст України просить Кабмін про виділення з державного бюджету коштів для виплати недоплачених ветеранам війни у 2020 році сум разової грошової допомоги до 5 травня, виплатити у 2021 році такі допомоги у визначеній законом сумі, забезпечити виконання рішень суду за рахунок коштів держбюджету та звільнити органи місцевого самоврядування у справах, пов’язаних із виконанням завдань у сфері соцзахисту населення, від сплати судового та виконавчого збору.
Народні депутати хотіли законодавчо зменшити розміри виплат
На допомогу уряду у вирішенні виниклої проблеми поспішили нардепи. Але не шляхом ініціювання внесення змін до державного бюджету для збільшення витрат на виплату грошової допомоги ветеранам війни, а пропонуючи зміни до чинного закону щодо зменшення встановленого розміру щорічної грошової допомоги до 5 травня.
29 січня 2021 року до Верховної Ради був поданий законопроект №4683 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. У ньому пропонувалось суттєво зменшити цю виплату: для учасників бойових дій – до 80% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у 2021 році ця сума складає 1415,2 грн). Для осіб з інвалідністю внаслідок війни: ІІІ групи – 180% прожиткового мінімуму (3184,2 грн), ІІ групи – 210% (3714,9 грн), І групи – 240% (4245,6 грн). Ці суми депутати запропонували приблизно на тому ж рівні, що були виплачені ветеранам війни минулого року. Тобто, таким чином автори законопроекту хотіли нівелювати рішення Конституційного суду щодо забезпечення таких виплат у кратному розмірі до мінімальних пенсій відповідно до статусу пільговика. Якби цей законопроект був ухвалений, розміри грошової допомоги ветеранам війни залишились би на рівні минулого року.
Меморіали загиблим учасникам АТО: проблеми не вирішуються роками
Цікаво, що ініціаторами законопроекту №4683 виступили народні депутати майже від усіх парламентських фракцій та груп: «Європейської солідарності», «Слуги народу», ОПЗЖ, «Батьківщини», «За майбутнє», «Довіри» та позафракційні. Унікальне поєднання політичних опонентів. Автором законопроекту стала Яна Зінкевич – народний депутат зі партії «Європейська солідарність» та п’ять чиновників досить високого рангу. За їх розрахунками видатки держбюджету на реалізацію цього законопроекту мали б становити 1 млрд 379 млн грн., що навіть трохи менше (на 3 млн грн.), ніж передбачено у Державному бюджеті 2021 року на здійснення цих виплат. Отже, нардепи хотіли підігнати розміри допомоги ветеранам війни під визначений розмір видатків держбюджету, а не змінити держбюджет відповідно до вимог чинного законодавства та рішень Конституційного суду України щодо цих виплат. Втім, щось у них пішло не так і 8-го лютого законопроект №4683 був відкликаний. Що це означає можна лише здогадуватись. Можливо керівники партій зрозуміли, який негативний резонанс серед ветеранів війни викличе обговорення та прийняття цього законопроекту, а можливо вирішили трохи додати процентів, щоб збільшити розмір допомоги та заспокоїти ветеранів. Найближчими днями це з’ясується.
Що робити у разі отримання грошової допомоги до 5 травня у зменшеному вигляді?
Такий варіант виключати не можна. Якщо таке станеться, то ветеранам війни треба розуміти, як можна відстояти свої права. З урахуванням усього вищевикладеного, це буде зробити зовсім нескладно, хоча – треба буде докласти певних зусиль та витратити трохи свого часу.
Перше, що потрібно буде зробити у такому разі – це письмово звернутися до органу соціального захисту населення чи командира військової частини (для тих, хто перебуває на військовій службі та отримує цю виплату через військову частину) з вимогою виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня у розмірі 5-10 мінімальних пенсій за віком (в залежності від статусу ветерана війни), з урахуванням вже виплаченої суми цієї допомоги.
Після отримання письмової відповіді з відмовою у здійсненні перерахунку можна звертатися до суду за захистом порушених прав. Що важливо – позов до суду має бути поданий не пізніше 6-ти місяців з дня, коли вам стало відомо про порушення ваших прав. Учасники бойових дій звільняються від судового збору у таких справах і мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Тобто, для ветеранів війни такий позов нічого не буде коштувати. Все що потрібно зробити, це написати звернення (рапорт), отримати письмову відмову та звернутися з нею до місцевого центру (бюро) безоплатної правової допомоги, де вам призначать безоплатного адвоката (його послуги оплачують з держбюджету), який підготує позов, направить його до суду та буде супроводжувати розгляд справи у суді.
«Такі адміністративні справи, зважаючи на наявність рішення Верховного Суду по зразковій справі, є дуже простими для адвокатів. І гарантії їх виграти майже стовідсоткові. Щоправда, на підготовку позову, розгляд позову у суді першої інстанції, а потім в апеляційному суді, треба буде витратити кілька місяців – зазвичай до півроку», – пояснила адвокат Ірина Бонковська.
І ще один важливий нюанс щодо порядку виплати разової грошової допомоги до 5 травня. Його здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення в областях, які відповідно мають перераховувати їх на міські, районні управління та департаменти соціального захисту населення. Віднедавна, у цій системі з’явилися обласні Центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Тобто управління соцзахисту займаються лише оформленням документів для здійснення цих виплат, а гроші безпосередньо перераховують обласні Центри. Тому, звертатися з вимогою про перерахунок грошової допомоги до 5 травня варто не тільки до місцевого управління соцзахисту, а й до обласного Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. До речі, у рішенні Верховного Суду України по зразковій справі № 440/2722/20 щодо розміру виплати ветерану війни разової грошової допомоги до 5 травня відповідачем виступав Полтавський обласний Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. І до Центру безоплатної правової допомоги краще звертатися з письмовими відмовами від двох органів державної влади – обласного Центру та місцевого управління соцзахисту населення.
«Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая», – закликав геній українського народу Тарас Шевченко. Нам залишається лише слідувати його заповітам.
Зразок заяви про перерахунок виплати: тут
Віктор КРУК, “НОВА
Джерело:
___________________________________________
Опубліковано в категоріях: НОВИНИ | Грошова допомога
Позначки: земля, квартира | юридична допомога | грошова допомога
На цю ж тему
26.06.2022 Робота в Польщі для чоловіків - Робота на заводі
26.06.2022 Робота в Польщі для чоловіків - Будівництво
25.02.2022 Якщо не буде мобільного зв'язку
25.02.2022 Увага! Києво-Святошинський ЦСПР працює у звичайному режимі
22.02.2022 ВАКАНСІЯ для учасника АТО - Комірник
Пошук
Останні дописи
Додати інформацію
Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.