4.01.2018
685

Про психологічну адаптацію учасників АТО


«Дівчина, 22 роки. Медик, яка за власним бажанням пішла воювати в АТО. На її очах під час обстрілу розірвало трьох хлопців. І нервова система не витримала: стався епілептичний напад, потім ще один… На кар’єрі медика – хрест, на кар’єрі військового – тим більше. І це одне дівчатко. А скільки хлопців, яким зламали життя не лише фізично, а й психічно? Де робота психологів із хлопцями, що повернулися з війни?..» 

Автор цього далеко не риторичного запитання – Олександр Калій, колишній начмед батальйону 93-ї окремої механізованої бригади, який був також батальйонним лікарем 3-го полку спецназу, пройшов АТО і врятував дві сотні поранених бійців. Олександр каже, що особисто знає не менше 15 випадків самогубства після повернення з війни на сході України.

28-річний «кіборг» із Ладижина Вінницької області Олександр Павлюк підірвав себе гранатою на мирному березі Південного Бугу. У селі Білий Рукав через місяць після повернення із зони АТО наклав на себе руки 28-річний Віталій Яцюк. Кривий Ріг, Львів, Вінниця – повідомлення про такі випадки надходять звідусіль.

Психологічна напруга після повернення до мирного життя для багатьох бійців виявляється значно важчим випробуванням, ніж участь у бойових діях. На щастя, мало хто обирає для себе фатальний вихід із глухого кута. Але депресія, алкоголізм, занурення в себе чи, навпаки, неконтрольована агресія, якими супроводжується перехід «з війни у мир» для таких людей, ламають життя не лише їм, а і їхнім близьким.

За майже три роки війни через АТО пройшли понад 280 тисяч чоловіків та жінок. І десятки тисяч іще пройдуть. Від того, наскільки швидко вони повернуться звідти не лише фізично, а й психологічно, залежить нормальне функціонування мільйонів їхніх рідних, близьких та суспільства в цілому.

Самостійно «повернутися» здатні далеко не всі. Допомагати їм у цьому мала б комплексна система психологічної реабілітації, як це відбувається в усіх цивілізованих державах. 

Чи існує така система в Україні й що робиться для того, аби ветерани АТО залишалися активними учасниками суспільних процесів поза «передком» – у дослідженні «Новинарні».

автор: Леся Шовкун

До і під час

Коли на Сході почалися бойові дії, про те, щоб готуватися розв’язувати психологічні проблеми нових ветеранів, не було й мови. Неготова до збройного нападу армія хаотично стягувала сили для відсічі, суспільство й волонтери кинули всі зусилля на матеріальне забезпечення тоді ще дійсно «голих-босих» бійців. Що буде далі – замислюватися не було часу. Тим паче, що більшість була переконана: ця війна – ненадовго.

«Ми були послаблені тим, що після нашої останньої великої війни – Другої світової – змінилося три покоління. Практичний, реальний досвід уже забувся, залишилася війна героїзована й легендаризована. А насправді бойові дії та їх наслідки виявилися зовсім іншими, ніж показували в кіно», – констатує в інтерв’ю «Новинарні» військовий психолог Олена Нагорна, співголова комітету психологічної адаптації і соціальної реабілітації Асоціації народних волонтерів при Міністерстві оборони.

Коли Іловайський котел, бої за Дебальцеве, Донецький аеропорт остаточно сформували розуміння того, наскільки все серйозно, маятник суспільної свідомості гойднувся в інший бік.

«Тоді почалася хвиля демонізації психологічних наслідків війни. Якщо пам’ятаєте, перед першою хвилею ДМБ було багато розмов про те, що коли хлопці повернуться, ще й зі зброєю – це буде катастрофа. Бо вони такі собі «машини для вбивства», які вирішуватимуть усі проблеми тільки одним способом», – нагадує Нагорна.

Так і виходить: спершу проблему психологічної реабілітації після участі в бойових діях узагалі не сприймали всерйоз, потім – навпаки. «І так перегнули палицю, що частина людей почали самі в собі шукати якісь симптоми, ставити собі діагнози… А це дуже серйозне питання, до нього треба підходити фахово й системно», – наголошує психолог.

Над матеріалом працювали: Дмитро Лиховій, Леся Шовкун, Богдана Лиховій

Джерело: https://novynarnia.com/2016/12/30/viyna-za-veterana-yak-suspilstvo-y-derzhava-boryutsya-za-psihologichnu-adaptatsiyu-uchasnikiv-ato/

___________________________________________

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції адміністратора сайту.

Більше інформації - в групі "Життя після АТО (все для наших захисників)"

Дякуємо нашим Воїнам за захист!
Бажаємо успіхів і всіляких гараздів!Опубліковано в категоріях: Комунікація після АТО | Адаптація учасників АТО та їхніх сімей | НОВИНИ

Позначки: адаптація після війни | комунікація після АТО | психологічна допомога

На цю ж тему

11.09.2018 Право дітей учасників АТО на пільгове отримання освіти

11.09.2018 Зубопротезування для учасників АТО | Пільги учасникам бойових дій

11.09.2018 Безоплатне отримання ліків для учасників бойових дій

11.09.2018 Перелік державних пільг учасникам бойових дій

29.08.2018 Додаткова оплачувана відпустка для учасників бойових дій та інвалідів війни

Ми в мережі Facebook

Пошук

Додати інформацію

Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.

Допомогти проекту

Хочете допомогти проекту? На цій сторінці ви знайдете інформацію, як це зробити.