22.03.2018
1496

Групи самодопомоги для дружин та матерів учасників АТО (принцип «Рівний - рівному»). Підсумки по роботі проекту "Дружини України"


Мене звуть Світлана Доманчук, і мені небайдуже… Небайдужа доля України і тих свідомих людей, які вкладають своє здоров’я, час та енергію, щоб наблизити перемогу.

У 2015 році був створений інтернет-ресурс «Життя після АТО». Сайт написала моя подруга, програміст, Олена Мартинець. Група в мережі facebook наповнюється кожного дня актуальною і практичною інформацією. Ось так виникло наше інформаційне волонтерство.

Сайт «Життя після АТО» - www.life-after-ato.com.ua

Група «Життя після АТО (все для наших захисників) - https://www.facebook.com/groups/1612637572351512/

Потім, восени 2016 року, виникла ідея збирати в групи самодопомоги жінок з родин учасників АТО. Про наш проект ви можете дізнатися більше з одноіменної сторінки – «Дружини України. Сторінка для жінок з родин учасників АТО» - https://www.facebook.com/UkrainianWivesPage/

Хочемо поділитися ДОСВІДОМ організації груп для дружин та матерів захисників. Нижче Ви зможете прочитати КОНЦЕПЦІЮ, бачення, і, при бажанні, додати своє. Важливість підтримки близьких воїнів надзвичайно велика. На війну вирушає один, а жертвою невидимих травм війни стають двоє (і більше) людей.

Для початку – кілька тез:

1. Якщо у Вас є бажання організовувати групи самодопомоги, але немає команди, - починайте. Потрібні люди підтягнуться!

2. Не долучайте до команди тих, кого Ви погано знаєте. Мотиви у людей бувають різні, і потім ситуація складається ненайкраща…

3. Частота зустрічей. Кожного тижня – це багато…. Спробуйте 1-2 рази в місяць.

4. Пам’ятаючи про наш український менталітет «не виносити сміття з хати», не засмучуйтеся, якщо учасниць буде мало. Продовжуйте роботу! Навіть якщо допомогти зберегти одну сім’ю – це вже великий здобуток.

5. Для того, щоб дружини почали спілкуватися між собою, можна для початку проводити заходи для дітей.

6. Розмовний англійський клуб – це також своєрідна група самодопомоги. На перервах і по дорозі додому учасниці прекрасно підтримують одна одну (і, тим самим, самих себе).

Хочу особисто подякувати всім психологам, котрі долучалися до проекту на волонтерських основах, безкоштовно. Дякую Надії Зінчук, дружині ветерана АТО і матері трьох синочків, що весь цей рік пліч-о-пліч була активною, вела ранкові групи і не тільки.


Отже, про групи…

Групи самодопомоги для дружин та матерів учасників АТО (принцип «Рівний - рівному»)

Війна на сході України стала для нашого народу великим викликом, випробовуванням. Вона стала психотравмуючим фактором не тільки для учасників бойових дій, але й для їхніх родин, зокрема, жінок та дітей, у яких з’являється вторинна травма. 

Вторинна психологічна травма стосується людей, які постійно спостерігають і знаходяться в стані безперервних змін. Ми піддаємося вторинній травмі, спостерігаючи за новинами, і коли чуємо різні історії з війни від друзів та знайомих. Жінка може бути піддана ризику виникнення вторинного травматичного стресу, почувши розповідь чоловіка про жахливі події війни і не в змозі перенести почуте.

Травма завжди включає втрату; після травми нічого не залишається таким, яким було раніше. Кардинальна зміна всього, що було звичним, є ще однією відмінною рисою травми. В один момент весь звичний світ людини може завалитися. Стикаючись з травмою, людина кожного дня стикається з цією реальністю, і поступово це руйнує її уявлення про стабільність і передбачуваність світу, про безпеку і захищеність, про її здатність контролювати своє життя. Найперша і очевидна міра захисту від вторинної травми - це навчитися усвідомлювати її прояви. 

Дослідження вторинної травматизації були розпочаті лише у 1990 р. Можна знайти безліч статей в інтернеті про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), що стосуються проблем, з якими зіткнулися первинні жертви травмуючої події, але лише деякі статті згадують про тих, хто постраждав у результаті близького спілкування з травмованими пацієнтами. Майже ніхто не досліджує вплив ПТСР на дружин (чоловіків) постраждалих.

Незалежно від того, первинний чи вторинний стрес переживає жінка, її симптоми можуть бути такими ж інтенсивними й руйнівними, як і симптоми її чоловіка. Більше того, її стрес може мати найскладнішу форму – посттравматичний стресовий розлад. 

Це абсолютно нова галузь дослідження, яка ще не була включена до реєстру Американської асоціації психіатрів. Проте очевидним є те, що людина може відчувати всі симптоми травми, не будучи травмованою безпосередньо.

Причиною вторинної травматизації може бути звістка про несподівану або жорстоку смерть, серйозну травму, загрозу смерті, перенесену членом сім'ї. Погіршити ситуацію може невирішена особиста травма, серйозна подія, поранення близької людини, звістка про смертельну хворобу чиєїсь дитини. 

Отже, на війну вирушає один, а жертвою військової травми стають двоє (і більше) людей. 

У кола травми входить велика кількість людей, в 10 разів більша за безпосередньо постраждалих. І ці кола розходяться дуже широко. Є ті, хто постраждав безпосередньо, і є ті, хто відчувають наслідки, не перебуваючи на місці події.

Коли дружина (мати) захисника, переживши травму, потерпає від нав’зливих думок, страхів, порушень сну, генералізованої тривоги, є дратівливою і перебуває у пригніченому стані, - цілком зрозуміло, що це шкодить її особистому повсякденному життю і впливає на стан домашніх. 

Процент розлучень в сім’ях військивих подекуди сягає позначки 80 %. Необхідна поусюдна просвітницька і підтримуюча робота з усіма членами родини. Якщо вчасно допомогти близьким учасника бойових дій (дружинам, матерям, дітям), впоратися зі стресами війни, то краще почуватиметься вся сім’я, і зменшиться ризик виникнення проблем у майбутньому. 

Дуже важливо знайти способи допомогти цим верствам населення справитися з травмою війни. І вкрай необхідно, щоб ці способи допомоги були доступними та ефективними, щоб їх можна було застосовувати у груповому форматі.


Зустрічі груп самодопомоги мають наступні цілі:

• інформаційно-просвітницька робота;

• запобігання розвитку симптомів посттравматичного стресу;

• розвиток психологічної пружності;

• розвиток певного «набору інструментів», нових корисних життєвих копінг-навичок, орієнтованих на подолання травмуючих подій, які можуть трапитись у майбутньому.

• розвиток відчуття здатності до подолання проблем;

• розвиток вміння контролювати свої внутрішні симптоми, а також вплив оточення;

• налагодження стосунків у сім’ях захисників.

Керівником групи самодопомоги проекту «Дружини України» є ініціативна дружина учасника АТО для збереження принципу «Рівний рівному». Першу годину зустрічі керівник групи є модератором спілкування. 

Важливим елементом планування програми є залучення у постійну взаємодію психолога-консультанта, який надає  додаткову фахову підтримку учасницям групи у відведений для цього час на кожній зустрічі самодопомоги. Психолог-консультант модерує спілкування у другій половині зустрічі. Він робить резюме першої частини, дає зворотній зв’язок і проводить практичну вправу.

Конфіденційність

В правилах групи самодопомоги особливе місце правило конфіденційності. Це означає, що все, що обговорюється на зустрічах груп, на них і залишається. Конфіденційності стосовно учасниць групи має дотримуватися і керівник групи та психолог-консультант.

Велику роль відіграють ПРАВИЛА ГРУПИ. Завдяки правилам, на групах створюється благоприємна і безпечна атмосфера. Їх необхідно озвучувати на початку кожної зустрічі.

Ось які правила ми вибрали для себе. Ви можете обрати ті, які Вам до вподоби.

Правила групи

1. На зустріч приходимо вчасно. А краще – завчасно (за 10-15 хвилин). Ми розпочинаємо наші зустрічі у точно вказаний час. На початку ми знайомимося, тому важливо бути присутнім в цей час, щоб спілкування було приємним і ефективним. Прийшовши завчасно – за 10-15 хвилин, ви встигнете привітатися, перевести дух, випити чашку кави чи чаю.

2. Звук телефону вимкнено. Телефон ми вимикаємо, щоб не відволікати увагу всієї групи. Залишаємо його у режимі «вібро» у полі зору. Якщо вам зателефонували, і ви вважаєте розмову терміновою, то можна скористатися наступним правилом – «вільної ноги».

3. «Вільна нога». Це привило означає, що при потребі ми можемо тихенько вийти або встати, зробити собі чашку чаю.

4. Принцип конфіденційності. Цей принцип можна вважати одним з найголовніших під час проведення груп самодопомоги. Він означає невинесення персональної інформації будь-кого учасника за межі групи. Все сказане під час зустрічі залишається в межах нашого кола.

5. Взаємоповага, щирість у спілкуванні. Група – це місце, де ви можете вільно обговорювати проблеми, обставини, які вас хвилюють. Це надзвичайно легко в ГСД, тому що збираються разом люди, ситуації яких схожі, у кого подібні мотиви і цілі.

6. Говоримо кожен за себе, від свого імені. Використовуємо займенник «я» (а не «ти», «ми»). Уникаємо узагальнень, таких тверджень, як: «всі так думають», «більшість так вважає» тощо.

7. Говоримо тільки про свої  обставини, а не про чужі. Зосередившись на собі, своїх почуттях і емоціях, ми зможемо досягнути цілі групи. А саме – самодопомоги. 

8. Не критикуємо, не даємо оцінок і порад. Критика, оцінка, порада – це зворотній зв’язок, який під час проведення ГСД є зайвим. Ми не засуджуємо, а намагаємося відчути й зрозуміти іншого. 

9. Слухати, слухати, слухати! Ми визнаємо право кожного на висловлювання своєї думки. Ніхто не зобов’язаний говорити, проте всі мають слухати один одного. Мистецтву слухати потрібно вчитися. Поки людина формулює і висловлює свої думки, вона вже в якійсь мірі зрозуміла динаміку тієї чи іншої ситуації, вихід з неї. Це секрет, можливість, перевага групи самодопомоги, яким ми будемо активно користуватися. Говорячи, необхідно враховувати наступне правило, дотримання якого свідчить вашу повагу до учасниць групи.

10. Правило «пирога». Приймаючи участь у спілкуванні, дозуємо свій час. Пропонуємо запам’ятати  умовний знак рукою, яким буде користуватися модератор (керівник ГСД, психолог-консультант) в разі потреби. Цей умовний знак – кут між великим та вказівним пальцем, який, скажемо, схожий на шматок пирога. Отож, коли побачите, що модератор робить вам умовний знак, зробіть свою розповідь трішки коротшою.

11. Правило «Стоп!» Право кожного члена групи сказати «Стоп!» – значить, припинити обговорення проблеми, якщо він відчуває свою неготовність або розуміє, що це може заподіяти йому додаткову травму.  Просто підніміть руку і скажіть «Стоп!».

12. Відвідуємо всі заплпновані зустрічей. Щоб мати повну картину, як потурбуватися про себе і близьких, докладіть зусиль, щоб відвідати всі 8 зустрічей. Слідкуйте за анонсами, плануйте свій час.

Концепція групи самодопомоги (ГСД)

• Переваги ГСД

• Принцип «рівний – рівному» 

• ГСД проекту «Дружини України»

Переваги ГСД

Самодопомога - це рятівна суміш витримки та знань, за допомогою яких людина долає труднощі та тренує волю і витримку. Це можливість покращити своє самопочуття за допомогою знань з психології, власного досвіду та потенціалу, допомагає подолати труднощі та рухатись далі, не залежати від обставин, приймати складні рішення в умовах, коли отримати допомогу від інших неможливо. 

В ситуації нестабільності самодопомога дозволить: 

• мати холодну голову;

• контролювати ситуацію навколо;

• не залежати від інших;

• приймати самостійні рішення;

• тримати свій стан під контролем.

Самодопомога як окремий напрямок соціальної адаптації людини виникла у Сполучених Штатах Америки. У 1939 році хірург Боб С. та біржовий маклер Білл В., започаткували рух самодопомоги для людей, що страждають від алкоголізму. Після публікації їхньої книги про методи взаємодопомоги у лікуванні алкоголізму – «Анонімні алкоголіки», рух самодопомоги поширився по всьому світу.

Сьогодні поняття самодопомоги поширене у соціальній роботі та практиці служб соціальної допомоги, в лікуванні залежностей, у неурядових організаціях – як спосіб суспільної анімації та впровадження суспільно важливих змін.

Книга про метод анонімних алкоголіків: 

https://drive.google.com/file/d/1XXEEMMAqwREDJx0X2E-etlsgSXVoU1wn/view?usp=sharing

Самодопомога як метод має такі значення:

• вид допомоги, яку самостійно, без участі професіоналів надають самому собі або іншим людям із такими ж проблемами;

• діяльність, яка змінює або доповнює роботу органів влади та створених владою інституцій, що мають задовільняти суспільні потреби. Така самодопомога спрямована на суспільне благо.

Група самодопомоги (ГСД) – це своєрідний розмовний гурток за участю певної кількості осіб (6 – 20 учасників), яких об’єднує бажання взаємно надавати й отримувати підтримку, щоб спільно подолати власну проблему. Учасники не є фахівцями та спеціалістами у розв’язанні тих проблем, які намагаються вирішити. Самодопомога по суті є «егоїстичною», адже люди завдяки взаємній підтримці рятують насамперед самих себе.

Група самодопомоги – це об'єднання людей з однаковим досвідом, життєвою ситуацією, проблемами задля співпраці у подоланні особистих криз, поліпшенні свого буття. Переслідуючи у груповій взаємодії власні інтереси, вони часто своїми зусиллями стимулюють інших учасників групи до саморозвитку, поліпшення життєвих обставин. У цьому процесі вони обмінюються інформацією, досвідом, роздумами, допомагають одне одному. 

Люди, котрі ефективно справляються або можуть впоратися з особистою проблемою, - найкращі помічники в порівнянні з професіоналами, що не мають в цьому власного досвіду. Такі люди, допомагаючи один одному, допомагають і самим собі.

Члени груп самодопомоги знаходять порозуміння на рівні однакових проблем, створюючи можливості для їх конкретного усвідомлення. Таке конкретне усвідомлення проблем не вдається професійним помічникам, тому що вони не можуть відчути на собі тягар проблем постраждалих з-за відсутності аналогічного власного досвіду.

У групі виникає величезний потенціал взаєморозуміння і довіри, що допомагає людям розкриватися, почувати, що вони не самотні й усвідомлювати свою силу. Яку користь можна мати з руху груп взаємодопомоги . Групи взаємодопомоги приносять користь не лише своїм учасникам. Їхній позитивний ефект поширюється на більш широкі суспільні шари.

Переваги групи самодопомоги

1. У групі набагато легше змінювати свою поведінку: тут працює принцип  «рівний – рівному», оскільки група складається з людей, які мають схожі життєві проблеми, подібні життєві сценарії та спільні життєві цілі.

2. У групі працює як негативний так і позитивний досвід учасників: будь-який із них допомагає іншим знайти правильне рішення.

3. Група дає відчуття єдності, впевненості, що ти не один, і що твоя проблема цікавить інших.

4. У групі можна знайти розуміння, адже є такі моменти, які можуть бути зрозумілі лише тим, хто мав справу з подібними труднощами.

5. Невелика кількість учасників – для багатьох це реальна можливість перестати боятися говорити про наболіле.

У загальних бесідах під час систематичних зустрічей членів груп окремі її учасники можуть отримати полегшення і підтримку від інших членів групи і зрозуміти, що не тільки вони одні обтяжені аналогічними проблемами. Вони набувають навички з усвідомлення своїх труднощів, поводження з ними та їх подолання. У центрі роботи такої групи знаходиться взаємний обмін досвідом та інформацією.

Група самодопомоги дає можливість людям у конфіденційних умовах розмовляти відкрито, бути вислуханим та отримати допомогу. Група самодопомоги призначена підтримувати прагнення своїх членів навчатися один у одного, вчитися думати, міркувати та поважати думку іншого. Всередині групи можуть - і обов'язково існують - різні думки, але обговорення їх має відбуватися шанобливо та у дружній атмосфері.

Групові заняття, якими б «дитячими» вони не здавалися, дозволяють людям познайомитися одне з одним у неформальній обстановці тренінгу, знайти спільні інтереси, зблизитися, вибудувати емоційні стосунки, які і становитимуть те найцінніше в групі, про що, може, не завжди говорять, але найбільше цінують, – довіру і взаємну підтримку. А ведучий групи може швидше зорієнтуватися в характерних особливостях учасників, щоб надалі використовувати сильні сторони кожного і «не навантажувати» слабкі. Групова підтримка укріпляє психіку.

Отже, будучи учасником групи самодопомоги, можна: отримати потрібну інформацію, обмінятися ідеями та вибудувати свою стратегію по вирішенню певних проблем, отримати підтримку від інших, хто має схожі проблеми, розповісти про свій досвід та знання, отримати пораду експертів, які будуть запрошуватись на зустрічі, нормалізувати свої відчуття.

Також буде корисно вивчити методи самодопомоги, які пропонує програма «Діти і війна».

Цей збірник вправ пропонує методи роботи з основними матеріалами посібника під час проведення п’яти структурованих занять із дітьми, які постраждали внаслідок війни та стихійного лиха. 

Посібник - https://drive.google.com/file/d/12degBOS_x5n2YXiBK7be7bCaV9Sw1Xws/view?usp=sharing

Робочий зошит - https://drive.google.com/file/d/1OAKBviray1lu6tLlD2TqMZq4ri14ctbg/view?usp=sharing


Принцип «рівний - рівному» 

Згідно міжнародних стандартів програми «рівний – рівному» витрачається мінімальний час на встановлення контакту.

Як це працює? Насамперед, коли сплкуються люди в подібній ситуації, вони говорять однією мовою. По-друге, між людьми встановлюється взаємозв’язок і здорове почуття поваги до гідності співбесідника. І по-третє, основний посил – «Ти не хворий. У тебе нормальна реакція на ненормальну ситуацію, що знижує рівень страху». 

Наприклад, мати флешбеки, повторні переживання, дуже страшно, але якщо мати страх тих флешбеків, то це просто перевантажує. І якщо можна про це так сказати, що люди зрозуміють, то хоч і неприємно, але усвідомлюєш, що ти не збожеволів, це нормальна, здорова реакція. Вже в такий спосіб, через проговорювання, людина зменшує страх.

ГСД проекту «Дружини України»

Групи самодопомоги проекту «Дружини України» – це зцілюючи середовище для жінок, які перебувають в схожій ситуації, обставинах, у чий дім постукала війна.

Ціль груп самодопомоги від проекту «Дружини України» - збереження миру і злагоди в сім’ях наших воїнів, запобігання розлученням та конфліктам.

Жінки часто переживають вторинну травму, що є наслідком впливу травми чоловіка на життя сім'ї. Більше того, симптоми бойової травми починають виявлятися і в дружин.

Для збереження атмосфери відкритості і довіри, на групи запрошуються виключно дружини та матері учасників АТО (ті, що чекають захисника з фронту, і ті, що разом з ветераном проходять адаптацію до мирного життя). 

Допомога сім'ї так само важлива – як паралельна до терапії, так і сама по собі. Рідні мають бути поінформовані про те, як поводитися, і розуміти ситуацію. Саме їх сприйняття і власне самопочуття є дуже важливе.

Певна схожість досвіду учасників є основою формування та функціонування груп самодопомоги, тому що, по-перше, члени групи розуміють один одного (знаходяться на «одній хвилі») і не почуваються самотніми; по-друге, спільність досвіду сприяє зниженню рівня захистів та пом'якшенню почуття сорому, спонукає учасників до саморозкриття та самоусвідомлення. 

Чим більше члени групи допомагають іншим, тим більше вони допомагають собі під час роботи в групі.

Коли жінка приходить на групу і бачить, що вона не одна в таких обставинах, бачить очі, повні співучасті, чує про приклади вирішення тих чи інших питань, у неї кріпне надія, з’являються сили йти далі.

Кожній дружині (матері) необхідно допомогти краще зрозуміти стресову ситуацію, в якій вона опинилися, і навчити її піклуватися про себе саму. Для більшості дружин і матерів характерна благородна якість – ставити добробут своїх чоловіків і дітей ПОНАД власний добробут і найчастіше навіть собі на шкоду. Але якщо вони не витримають, хто візьме на себе їхні функції? Хто подбає про них? 

Основний терапевтичний механізм груп самодопомоги проекту «Дружини України» – це спілкування. Не кожен учасник повинен говорити, але всі мають навчитися слухати.

Під час першої частини зустрічі модератором спілкування є керівник групи. В цій частині учасниці виговорюються, відповідають на питання ведучого, не очікуючи чиїхось коментарів чи порад. В другій частині – запрошений спеціаліст, психолог-консультант, дає зворотній зв’язок стосовно всього почутого і проводить практичну вправу.

Дружини та матері учасників АТО приходять на групи самодопомоги, маючи питання, на які хочуть знайти відповіді, а також з певним набутим досвідом виходу з тієї чи іншої ситуації. Під час зустрічей вони мають можливість виговоритися, звільнити розум і серце від тривожних думок, страху, а також отримують інформацію, поради, які сприяють поліпшенню стосунків у сім’ї.

ОРГАНІЗАЦІЙНІ МОМЕНТИ

Яке приміщення потрібне для зустрічей групи?

Приміщення повинно бути комфортним, захищеним, провітреним і зручним для розміщення 12-ти чоловік. Учасниці повинні відчувати себе у безпеці. Бажано, що це було постійне місце.

Час проведення зустріч ГСД

За проектом «Дружини України» передбачено:

• Ранкові ГСД

• Вечірні ГСД

• ГСД вихідного дня

Розклад зустрічей

Зустрічі ГСД проекту «Дружини України» відбуваються два рази в місяць.


Створення груп самодопомоги по всій Україні – це величезна потреба сьогодні і допоки не загояться невидимі рани війни.

Хай Ваша праця посіє мир і спокій в життя наших прекрасних жінок.

Бажаю успіху!

Координатор проекту - Світлана Доманчук

https://www.facebook.com/Svitlana.Domanchuk

Джерело: Життя після АТО

___________________________________________

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції адміністратора сайту.

Більше інформації - в групі "Життя після АТО (все для наших захисників)"

Дякуємо нашим Воїнам за захист!
Бажаємо успіхів і всіляких гараздів!Опубліковано в категоріях: Адаптація учасників АТО та їхніх сімей | Групи самодопомоги | НОВИНИ | Різне

Позначки: адаптація після війни | психологічна допомога | натхнення

На цю ж тему

18.11.2018 Чи можна осучаснити поліграфічні послуги? Історія бійця АТО, який започаткував онлайн-поліграфію "Colour Ukrainian Print" (м. Дніпро)

28.10.2018 Важливість підтримки сім’ї учасників АТО

28.10.2018 Що допомагає військовому після повернення додому?

28.10.2018 Вправи для релаксації та нормалізації самопочуття

28.10.2018 Кто сказал, что я глухонемой... (Стих)

Ми в мережі Facebook

Пошук

Додати інформацію

Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.