5.07.2018
539

Як ветеран АТО почав вирощувати ягоди. "ВітамінкаНям"

Фото: delo.ua

Повернувшись з АТО у вересні 2015 року, Олександр Никоненко вирішив зайнятись вирощуванням ягід. Розпочавши з малини і полуниці, ветеран планує вирощувати жимолость, агрус, порічку та досить рідкісну в Україні іргу.

З охоронців — в садоводи

Ветеран Олександр Никоненко за освітою майстер сільськогосподарського виробництва, однак до того, як піти до АТО у 2014 році, змінив кілька професій. "Я працював на будівництві, охоронцем, мав ще кілька різних підробітків, однак в той період думки створити власний бізнес мені не приходили", — зізнається ветеран.

На фронт Олександр потрапив у серпні 2014 року добровольцем. Однак до лав АТО його взяли не одразу — для цього йому довелось кілька разів їздити у військкомат. "Вперше я поїхав у військкомат у травні 2014 року. Однак мені сказали, що тільки відправили другу хвилю мобілізованих. Мені пообіцяли, що як тільки президент оголосить третю хвилю мобілізації, то я поїду разом з ними. Так і сталось — я опинився на фронті у серпні 2014 року у складі 128-ї бригади", — згадує військовий. 

На фронті Олександр відслужив майже 14 місяців — служив спершу у Дебальцево, потім неподалік від Щастя у Луганській області. "Ми пробули на війні на два місяці довше — лише у вересні 2015 року президент підписав указ про демобілізацію, і я зміг повернутись додому", — розповідає ветеран.

Повернувшись після демобілізації в рідну Куликівку Чернігівської області, військовий задумався над власною справою.

"Я ще не знав, що це мало б бути. Однак моя дівчина Наталія запропонувала зайнятись вирощуванням ягід, оскільки це ще не дуже поширено в Чернігівській області. У нас переважно вирощують соняшник, кукурудзу, зернові. До того ж у мене була земля — 82 сотки, а ще 2 га мені виділила селищна рада як учаснику АТО. Було б неправильно не скористатись таким шансом", -  зазначає ветеран.

Початок власного бізнесу

Вирощувати ягоди Олександр і Наталія розпочали тільки весною 2017 року — цьому передував тривалий процес навчання.

"Ми з Наталею відвідували конференції і майстер-класи з ягідництва. Крім того, стала в нагоді і моя аграрна освіта. Все разом це дозволило уникнути цілої низки помилок, яких припускаються фермери-початківці — неправильний вибір сортів ягід для посадки, неправильно налаштована система поливу. Наслідком таких помилок дуже часто є загибель більшої частини врожаю", — відмічає Никоненко.

Для початку Олександр засадив малиною ділянку 12 соток. "Перші кущі ми замовили в розпліднику через інтернет. Це був мій перший досвід. Малина дала хороший врожай, і ми майже весь його продали. Продавали за 40 грн за кілограм як в Куликівці, так возили і в Чернігів. Покупців знаходили через соціальну мережу Facebook", — розповідає ветеран.

Тоді ж придумали і назву для власного бізнесу — "ВітамінкаНям". "Таку назву придумала моя дівчина, вона відображає наш курс на смачну і органічну продукцію, оскільки ягоди ми вирощуємо без застосування хімічних добрив", — стверджує Олександр. Поки торгова марка не зареєстрована, але ветеран планує зробити це найближчим часом.

Навесні 2018 року до малини додалась полуниця. Для цього з Бельгії замовили 1500 саджанців полуниці на 400 євро. "У квітні ми їх посадили, а вже на початку червня зібрали перший врожай полуниці. Це майже на два тижні раніше, ніж ми очікували", — розповідає ветеран.

Загалом на початок власного бізнесу військовий витратив 55 тис. грн. Більшість коштів пішла на техніку (мотоблок та мотооприскувач) — 27 тис. грн, на купівлю саджанців — 18 тис. грн, ще 10 тис. грн було витрачено на зрошувальну систему крапельного поливу. "Систему поливу я замовляв у Харкові. Суть її дуже проста — під кожний кущик, під кожне дерево вода підводиться окремо. На день на кожну рослину йде близько 1 літра води. Це дуже ефективно, оскільки завдяки цій системі ми не залежимо від того, буде дощ чи ні", — каже Олександр.

Труднощі ветеранського бізнесу

За словами ветерана, найскладніше йому було зробити перший крок. "Мені потрібен був поштовх ззовні. Таким поштовхом для мене стало знайомство з Наталею, а також навчання в Київській школі економіки", — розповідає він.

До того, як піти навчатись до КШЕ, Олександр мав острах перед інвестуванням у власну справу.

"Я боявся вкладати кошти у бізнес, мені здавалось, що все прогорить, однак зараз мені вдалось подолати цей страх, і я планую засадити ягодою ще 2,7 га", — стверджує ветеран.

Крім того, Олександр відмічає сильну конкуренцію у галузі вирощування ягід, яка втім дає перевагу невеликим виробникам.

"Склалась парадоксальна ситуація — в Україні є чимало великих ягідних компаній, проте вони всю свою продукцію вирощують на експорт, мало залишається для внутрішнього ринку. Тому ми вирішили скористатись цією ситуацією", — пояснює ветеран.

Плани на майбутнє

У планах ветерана — збільшити територію, яка зайнята ягодами, у 20 разів (тобто засадити ягодами майже 2,8 га).

"Однак це плани на більш тривалий час, найближчим часом ми хочемо збільшити площу ферми на 70 соток. Це буде полуниця — вже наприкінці літа ми плануємо посадити 10 тис. кущів цієї ягоди, ще плануємо посадити малину, жимолость, аґрус, порічку та досить рідкісну в нас іргу. Цих ягід плануємо висадити від 300 до 1200 кущів. Всі ягоди будемо купувати в українських розсадниках", — зізнається ветеран.

Крім ягід, ветеран планує 20 соток засадити часником. Це дуже вигідна культура для розведення. 200 кг посадкового матеріалу коштує 13 тис. грн. З нього можна виростити 1,5 т часнику, який буде коштувати мінімум 45 тис. грн.

Для того щоб засадити ягодами 70 соток, Олександр готовий інвестувати 87 тис. грн, ще 100 тис. грн йому погодились надати родичі і друзі. Цих коштів має вистачити на посадковий матеріал і на систему поливу ягід.

"Систему поливу ми вже замовили у виробника у Харкові. Очікую, що на неї піде 15 тис. грн, решта грошей буде витрачена на посадковий матеріал. Повернути інвестиції планую вже наступного року", — стверджує Олександр.

В планах ветерана не лише збільшення площі насаджень, але й сертифікація власної продукції.

"Вже зараз для обробітку ділянки я використовую лише натуральні добрива та гній, ми категорично проти застосування хімії, тому наша ягода органічна. Проте процес сертифікації дуже тривалий і потребує значних вкладень, тому закінчити його ми плануємо вже наступного року. Також наступного року плануємо встановити систему шокової заморозки ягід, щоб експортувати їх за кордон", — розповідає військовий.

Джерело: delo.ua

___________________________________________

*При копіюванні матеріалів активне посилання на сайт обов’язкове.
*Точки зору авторів публікацій можуть відрізнятися від позиції адміністратора сайту.

Більше інформації - в групі "Життя після АТО (все для наших захисників)"

Дякуємо нашим Воїнам за захист!
Бажаємо успіхів і всіляких гараздів!Опубліковано в категоріях: Працевлаштування та перекваліфікація учасників АТО | НОВИНИ | Різне

Позначки: адаптація після війни | робота | натхнення

На цю ж тему

28.10.2018 Важливість підтримки сім’ї учасників АТО

28.10.2018 Що допомагає військовому після повернення додому?

28.10.2018 Вправи для релаксації та нормалізації самопочуття

28.10.2018 Кто сказал, что я глухонемой... (Стих)

28.10.2018 Групова підтримка укріплює психіку

Ми в мережі Facebook

Пошук

Додати інформацію

Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.

Допомогти проекту

Хочете допомогти проекту? На цій сторінці ви знайдете інформацію, як це зробити.