Розмови про самогубство (Коли війна приходить в дім, частина 19)
Розмови про самогубство
Сприймайте серйозно будь-які коментарі про самогубство, які може зробити ваш чоловік. Якщо він каже, що він більше «не жилець», або говорить про те, наскільки вам з дітьми було б легше без нього, або якщо ви помічаєте якісь з перерахованих нижче ознак, відразу ж попросіть його звернутися за професійною допомогою. Якщо він не хоче цього робити, ви повинні поділитися своїми тривогами з лікарем, психологом, капеланом чи священником.
Ось список з книги Афродіти Матсакіс «Довіра після травми», що допоможе вам виявити ознаки того, що самогубство розглядається вашим чоловіком як реальна можливість:
1. Заяви думок або намірів про самогубство: «Я накладу на себе руки», «На свята мене вже тут не буде», «Тобі більше не доведеться про мене турбуватися», «Можливо, ти бачиш мене востаннє», «Це мій останній день».
2. Листи, малюнки або записки про самогубство, написані так, ніби він уже мертвий.
3. Поведінка, як перед смертю (передача цінного майна, складання заповіту, завершення незакінчених справ, прощання з друзями та родичами, покупка ділянки на кладовищі, написання траурної промови для самого себе, замовлення надгробного каменя, купівля квитка в один бік до можливого місця самогубства).
4. Помітне відчуження від родини, друзів чи відкидання пройденого до цього лікування.
5. Будь-які кардинальні зміни в настрої або емоційному стані.
6. Зміни в манері харчування, що приводять до серйозного набору чи втрати ваги.
7. Зміни у звичному характері сну (більше спить, неспокійно спить, страждає на безсоння).
8. Втрата інтересу до друзів і раніше улюблених видів діяльності – сексу, спорту, музики тощо.
9. Труднощі з концентрацією уваги.
10. Недавня втрата близької людини (смерть когось з членів сім'ї, відкинення з боку близької людини).
11. Зловживання алкоголем, наркотичними речовинами, їжею.
12. Низька функціональність на роботі або в навчанні.
13. Поглинення фанатичними чи культовими матеріалами.
14. Спалахи насильства чи бунтарської поведінки (особливо, якщо вони йому не характерні).
15. Затримки психомоторної активності – сутула постава, повільні рухи, повтори в поведінці або повторення вже сказаного.
16. Будь-які ознаки втрати зв'язку з реальністю.
17. Надмірне або неадекватне почуття провини.
Якщо ваш чоловік уже проходить якесь лікування, порадьте йому обговорити його думки про самогубство з психотерапевтом. Якщо ці негативні думки не висловити, вони можуть почати розростатися та розвинутися до повноцінної кризи самогубства.
Чого не варто говорити
Нижче наведені певні фрази, які можуть мати ефект бомби, гранати, тому всіма можливими способами їх необхідно уникати. Ці фрази демонструють нерозуміння бойової психічної травми, брак співчуття, спрощену теологію, та, в багатьох випадках, свідчать про егоїзм мовця.
● Будь вище за це!
● Забудь про минуле: минуле повинно залишитися в минулому.
● Забудь про це й живи далі.
● Якби ти робив, як я тобі кажу, все було б нормально.
● Почни жити!
● Візьми себе в руки!
● З тобою неможливо веселитися, тому що ти постійно нервуєш.
● З мене досить! Я так більше не можу.
● Обзивання: псих, скиглій, божевільний, плакса, емоційний урод...
● Знущання над його симптомами, наприклад: «Здоровий і хоробрий солдат не в змозі з'їздити в магазин».
Допоможіть йому гумором
При будь-якій можливості використовуйте у вашому спілкуванні гумор. Сміх може мати зцілювальний вплив, подарувати ширше сприйняття життєвих труднощів і відчуття близькості з вами, як з товаришем. «Радісне серце лікує», – так написано в книзі Приповістей 17:22.
Нагадайте йому про переваги
Нагадайте йому про його приголомшливі навички виживання та його достоїнства. Люди, яких армія навчила виживати на полі бою, стають найбільш здібними й такими, які найлегше адаптуються, людьми на планеті. Допоможіть чоловікові сфокусуватися не лише на тому, що погано, але й на його численних навичках і талантах. Скажіть йому про свою впевненість у ньому: оскільки він уже пережив війну, він обов'язково досягне тріумфу і в боротьбі з бойовою психічною травмою.
Залучіть його до життя сім'ї
Залучіть його до процесу прийняття рішень по господарству. Можливо, йому буде складно приймати рішення, але якщо ви будете всі рішення приймати самостійно, а його лише інформувати про них як постфактум, його переслідуватиме відчуття власної непотрібності.
Будьте чутливими
Автори книг Кентрел і Дін радять: «Знайдіть способи, як ви можете виявити чутливість до особливостей вашої близької людини. Наприклад, будьте досить уважні, щоб запитати в нього, за яким столиком у ресторані він хоче сісти. Утримайтеся від вимоги сходити з вами до переповненого людьми торгового центру. Зробіть все можливе, щоб діти поменше забиралися до нього на руки. Не беріть до серця, якщо ваш коханий чоловік не обіймає вас так часто, як вам хотілося б. Якщо ви дасте йому особистий простір і з розумінням й повагою поставитеся до його особистих меж, можливо, з часом він зможе знову стати ближчим до вас».24 Більшість таких змін у поведінці й дивних нових переваг безпосередньо пов'язана з симптомами бойової психічної травми. Якщо він буде знати, що ви робите все можливе, щоб виявити чуйність щодо нього, з часом збільшиться і його довіра та відкритість щодо вас.
Джерело: Коли війна приходить в дім, © Кріс і Ранелла Адсит
___________________________________________
Опубліковано в категоріях: Адаптація учасників АТО та їхніх сімей | НОВИНИ | Коли війна приходить в дім, © Кріс і Ранелла Адсит | Суїцидальна поведінка
Позначки: адаптація після війни | психологічна допомога | наслідки війни
На цю ж тему
26.06.2022 Робота в Польщі для чоловіків - Робота на заводі
26.06.2022 Робота в Польщі для чоловіків - Будівництво
25.02.2022 Якщо не буде мобільного зв'язку
25.02.2022 Увага! Києво-Святошинський ЦСПР працює у звичайному режимі
22.02.2022 ВАКАНСІЯ для учасника АТО - Комірник
Пошук
Останні дописи
Додати інформацію
Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.