Подбай про себе – франківський Карітас розпочинає реабілітацію для ветеранів та ветеранок АТО / ООС
У благодійній організації "Карітас Івано-Франківськ" стартує програма соціально-психологічного перезавантаження для ветеранів та ветеранок АТО/ООС. Програма "Подбай про себе" має на меті залучити ветеранів, ветеранок, членів їхніх сімей та громадських активістів. До вашої уваги розмова з головою Івано-Франківської асоціації учасників та ветеранів АТО Мирославом Кролем про актуальність такої діяльності, чого найбільше потребують ветерани та що для них АТО/ООС.
Мирослав Кріль був у зоні АТО у 2014-2015 роках. Поїхав на схід відразу після Майдану – з "афганської" 8 сотні самооборони Майдану у батальйон "Айдар". Бачив багато, чого вартує лише те, що у його роті загинуло 27 людей.
"Не кожен воїн після бойових дій залишається таким, яким приїхав, – каже пан Мирослав. –Але це все залежить від віку, військового досвіду, чи хотів йти на війну чи ні, що там бачив. Адже одні по шматочках збирають загиблих своїх побратимів, а інші за весь час служби й подібного не бачили. Тому я вважаю, що реабілітація для воїнів повинна проходити у різних напрямках – психологічна, спортивна, духовна".
Щодо основних проблем, з якими зіштовхуються захисники після участі у військових подіях – це зловживання алкоголем, наркотиками, зрушеннями у психіці. А це все позначається на сім’ї – на дітях, дружині.
Ефективним методом реабілітації пан Мирослав вважає саме сімейну, адже, каже, у нас на Прикарпатті, переважна більшість ветеранів – 75-80 % – це одружені чоловіки.
"Треба брати сім’ю і везти на реабілітацію. Це зближує подружжя. Відкриває очі у чоловіка на жінку, і навпаки. А коли збираються самі хлопці, тоді такого ефекту для сім’ї не буде", – говорить він.
Одна з прогалин у цій сфері – це відсутність жінок-ветеранок на реабілітаціях. Чому їх немає? Можливо, їх не запрошували, припускає пан Мирослав. Але вважає, що для них треба робити окрему групу – жіночу. Зізнається, що у деяких чоловіків-воїнів неоднозначне ставлення до жінок на війні.
Однак цю прогалину у роботі з захисниками України потрібно заповнювати, наголошує Мирослав Кріль. Як приклад, розповідає про Андріану Сисак, уродженку Франківщини, була в Айдарі, керувала взводом, їй підпорядковувались 30 чоловіків. Зараз мешкає у Києві.
Повертаючись до травматизації після бойових дій, то загальноприйнятим є вважати, що більшість воїнів повертаються з психологічними проблемами. Однак, це не так, каже Мирослав Кріль. Навпаки, більше половини воїнів не потребують допомоги фахівця, вони, повернувшись з АТО, в змозі самі впоратися з труднощами, влаштовують свій бізнес, ладять у сім’ях, нормально спілкуються з оточуючими.
Складнощі виникають до 20 % ветеранів, це коли проблеми очевидні. Ще 30-40 % – це люди, які відчувають певні проблеми, особливо в перший період після повернення, але вміють це приховати, переживають спокійніше і врешті решт знаходять гармонію самостійно.
Лише у 15-20 % ветеранів психологічні проблеми виливається в негативні наслідки.
"Особисто я перший рік після повернення додому не сприймав зовнішній світ, в тому вигляді, в якому він був. Я не розумів, як люди можуть веселитися, сміятися, танцювати, адже в мене в вухах ще звучали постріли, вибухи. Люди не розуміли, що йде війна. Вони й зараз не розумію, тоді ще хоч трохи співчували, а зараз вже напевно й забули".
Абревіатури "АТО", "ООС" для Мирослава Кроля це розмите поняття, він не любить вираз "був у зоні АТО", хоча вимушений ним користуватися, бо це загальноприйнятий вислів.
"Для мене це не АТО, це війна", – каже ветеран.
Повернутися до нормального життя після бойових дій пану Мирославу допомогла сім’я.
"Сім’я – це основа основ, якщо у сім’ї все добре, то людина з часом адаптується після бойових дій, – каже пан Мирослав. – У мене дружина дуже розумна, делікатна жінка. Ми з неї багато їздили, гуляли, розмовляли. Це допомогло. Треба щоб сім’я спокійно сприймала подекуди бурхливу реакцію чи різкі зауваження воїна певний період часу. І тоді все налагодиться. Якщо ні, тоді вже потрібна допомога фахівців".
…
Долучитися до програми соціально-психологічного перезавантаження "Подбай про себе" можна за телефонами:
067 85 81 507, 098 71 09 299.
Робота буде здійснюватися за підтримки Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА.
Джерело:
___________________________________________
Опубліковано в категоріях: Адаптація учасників АТО та їхніх сімей | НОВИНИ | Відпочинок для учасників АТО
Позначки: комунікація після АТО | психологічна допомога | відпочинок | наслідки війни
На цю ж тему
29.06.2021 Як безоплатно отримати санаторно-курортну путівку або грошову компенсацію за неї
8.02.2021 Додаткові санаторно-курортні путівки для УБД
5.11.2020 Як у Сумах у Центрі УБД лікують та консультують ветеранів
23.07.2020 Одноденний вікенд для ДРУЖИН та ДІТЕЙ учасників бойових дій
23.07.2020 Коломийські АТОвці відкрили спортзал для ветеранів
Пошук
Останні дописи
Додати інформацію
Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.