Про величезний потенціал для зростання в українських захисників
"Війна прокачала" їх - це вже зовсім інший рівень організаційних навичок, усвідомленості, продуктивності. Ми осягаємо це тренінгами особового зростання, розумними книгами - а вони отримали в прискореному режимі. Ці якості - величезний потенціал для зростання. Але вони не бачать, де застосувати цей потенціал".
У центрах для ветеранів цих бійців залучають до громадської діяльності. Їм дають якусь мету, наприклад, давайте відбудуємо парк для дітей. Енергію хлопців, їх бажання робити щось важливе направляють в мирне русло. Їм говорять: ви відстоювали нашу країну там, а тепер давайте відбудовувати її тут, разом.
Багато бійців стикаються з тим, що близькі не розуміють їх стану, не готові підтримувати. Без можливості впоратися зі своїми переживаннями, вимовити їх, вони замикаються в собі, не хочуть ні з ким контактувати, занурюються в апатію. Але спілкуватися для них дуже важливо. Зцілення відбувається, коли проблему промовляєш, а не заганяєш углиб. І важливо спілкуватися саме з тими, хто розуміє, що відбувається з людиною, а не знецінює його переживання. У цьому сенсі спілкування бойових побратимів - безцінна можливість для адаптації.
У Ізраїлі у бойових діях брали участь 70% людей, але там найнижча статистика по посттравматичному синдрому. Вони дуже добре розуміють один одного. У сім'ї, де чоловік повернувся з бойових дій, дружина, майже напевно, теж служила. І вона не скаже: ти що, хворий? Як це ти боїшся фейєрверків? Давай, контролюй себе.
У кожному місті України є центри підтримки ветеранів АТО. Там бійці знаходять побратимів, спілкуються і допомагають один одному за принципом "Рівний рівному". Вони потрапляють в середу тямущих людей.
Що робити родині бійця?
Прийміть стан вашого чоловіка, як неминучість.
Він відновиться, але на це треба час. Наберіться терпіння і розуміння.
Відрегулюйте побут
Щоб розуміти, що відбувається з чоловіком, проаналізуйте, як мислить боєць під час війни. Постарайтеся не видавайте різких звуків, не ляскайте дверима, особливо вночі. Не робіть різких рухів. Не підходьте до людини ззаду - він може автоматично відреагувати на це, як на напад. Краще окликніть його, щоб він міг обернутися.
Не нагнітайте ситуацію
Так, повернувшись з війни, чоловіки зазнають проблеми. Але, якщо постійно твердити про агресію і алкоголізм військових, про підвищений відсоток розлучень, людина, повертаючись з фронту, мимоволі підлаштовуватиметься під стереотип поведінки, якої від нього чекають.
Не обмежуйте спілкування з бойовими побратимами
Це дуже важливо для бійців, особливо в перші місяці після війни. Це середовище, де ветерани знаходять розуміння, можуть спокійно говорити про пережитий досвід. Це те саме продуктивне спілкування, яке дозволяє повернутися в мирне життя, і знайти собі застосування в ній.
Не знецінювати пережитий досвід чоловіка
Людині, яка повернулася з війни, треба відновитися, повернутися в себе. Різним людям для цього треба різний час. Не треба говорити: "О, у тебе що такі слабкі нерви"?, "Вася теж служив, але у нього немає таких проявів". Цим ви не підбадьорите людину, а заподієте йому біль і втратите його довіру. У усіх військовий досвід різний, і реакція психіки різна. Це не те, що можна вибрати. Коли розводиться звичайна сім'я, на це не звертають уваги. Коли розводиться сім'я після повернення чоловіка з АТО, громадська думка засуджує: кинула героя, він таке переніс, а вона не зрозуміла, не потерпіла. Але в цій ситуації питання не до жінки, а до оточення, які занадто люблять лізти в чужі справи із засудженням і радами. І до ЗМІ, які формують монолітний образ воїна з АТО.
Джерело: Інтернет. Автор невідомий
___________________________________________
Опубліковано в категоріях: Адаптація учасників АТО та їхніх сімей | НОВИНИ | ПТСР
Позначки: адаптація після війни | комунікація після АТО | психологічна допомога | наслідки війни
На цю ж тему
4.08.2021 Війна змінює життя - інтерв'ю з волонтеркою Тетяною Фреїшин, дружиною військовослужбовця
4.08.2021 Подбай про себе – франківський Карітас розпочинає реабілітацію для ветеранів та ветеранок АТО / ООС
5.03.2021 9 порад для простішого повернення з війни в сім’ю
20.10.2020 Я точно впевнений, що не даремно воював...
18.10.2020 Як допомогти військовому повернутися з війни додому
Пошук
Останні дописи
Додати інформацію
Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.