8.01.2018
3486

Війна по той бік фронту: де і як воїни АТО можуть безкоштовно лікувати вірус гепатиту


Бійці АТО вдвічі вразливіші для вірусного гепатиту. Перед відправленням у зону АТО рівень захворюваності українських воїнів на вірусний гепатит складає 2,5%. Під час повернення - 4,5% (Відповідно до статистики Всеукраїнської громадської організації "Зупинимо гепатит")

У Львівській області вже другий рік поспіль діє програма з надання медичної допомоги учасникам АТО і тим, хто брав участь в Революції Гідності (Комплексна програма надання медичної допомоги мешканцям Львівської області на 2017 – 2020 роки). Частина програми стосується надання допомоги від вірусного гепатиту В і С. Команда iPress.ua вирішила відгукнутись на заклик лікарів про інформаційну допомогу і поширити їх заклик, розповівши про актуальну та важливу проблему більш детально.

Далеко не всі українські військові проінформовані, що можуть отримати безоплатну допомогу, тому не поспішають вирішувати цю проблему зі здоров'ям. Певний час боротися з гепатитом не квапилися й вищі органи, які відповідають за набір військовозобов'язаних. Наприклад, станом на серпень 2016 року, медична система прийому до армії штатних військових і контрактників не змінилася: захисників України ніхто не перевіряв на наявність гепатиту С та інших вірусних захворювань. Про це заявив директор з політики та партнерським відносинам "Альянсу громадського здоров'я" Павло Скала.

"Проблема в тому, що ніхто не тестує бійців при вході в армію під час мобілізації. А потім з'ясовується, що боєць заражений гепатитом С. І починається тяганина з пошуку відповідальних з питань "хто винен" і "де отримав гепатит" - чи боєць прийшов уже заражений гепатитом, чи отримав його при переливанні крові при пораненні. Цей "футбол" на рівні МОЗ і Міноборони триває", - описав ситуацію експерт.

Він навів приклад випадку, коли взагалі виявилося неможливо встановити, де саме учасник АТО заразився гепатитом С.

"Боєць батальйону "Донбас" лежав в чотирьох госпіталях після серйозного поранення під Іловайськом, і отримав гепатит С. Де він його отримав, в якому госпіталі були переливання, ми не з'ясували, це неможливо, якщо немає документації з даними про стан здоров'я людини до участі в бойових діях. Але йому вписали в документи, що він отримав цей вірус під час виконання антитерористичної операції і далі "Альянс" буде забезпечувати лікування зараженого бійця препаратом прямої дії", - сказав представник організації.

Головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України Ольга Голубовська підтвердила, що первинна діагностика гепатиту С в Україні перебуває на надзвичайно низькому рівні.

"Через низький рівень первинної діагностики ми до сих пір не знаємо точну кількість хвори", - сказала вона, зазначивши, що таких хворих не менше 90 000 чоловік.

Голубовська уточнила, що в 2016 році в Україні завершується державна цільова програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. У відповіді Альянсу з МОЗ заявили, що в рамках розробки нової цільової програми до 2021 року бюджетні асигнування в 2013-2016 рр. виділялися тільки для покупки лікарських препаратів і на сьогодні недофінансування становить 79%.

За даними ООН, в Україні найнижчий рівень вакцинації у світі. Минулоріч МОЗ прийняло всі необхідні міри, щоб досягти 95%-го рівня вакцинації, у порівнянні з 30% в 2015 році. За оцінкою українських епідеміологів в 2016 році в Україні захворюваність вірусними гепатитами становила 7-9% від загального числа населення, в той час як в країнах Європи цей показник варіюється від 0,2% до 2,5%. Станом на 2016 рік в Україні налічувалося 67 141 хворих вірусним гепатитом, з яких 20 258 живуть з гепатитом В. Проте, враховуючи специфіку захворювання, реальне число людей з вірусними гепатитами в Україні може бути набагато більше.

Програма, яка діє у Львівській області, мабуть, першою кидає виклик важкому вірусному захворюванню. Завдяки їй українські воїни з Львівської області, а також учасники Революції Гідності, які захворіли на гепатит В або С, мають змогу безкоштовно пройти обстеження та курс лікування. Зазвичай, такі процедури обходяться в десятки, а то й сотні тисяч гривень. Кошти виділяються з обласного бюджету. Наприклад, минулоріч було виділено понад 1 млн грн, а цьогоріч сума знано більша.

На сайті Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА зазначено, що діагностика, лікування та реабілітація осіб, які постраждали внаслідок (під час) Революції Гідності та антитерористичної операції, передбачає:

- своєчасне надання спеціалізованої медичної допомоги громадянам України, які постраждали під час подій Революції Гідності, військовослужбовцям Збройних Сил України, інших законних військових формувань, які постраждали в ході АТО та потребуватимуть тривалого, спеціалізованого лікування і заходів реабілітації, зменшення частоти розвитку ускладнень від одержаних хвороб, покращення стану їх здоров’я після лікування отриманих травм, зниження рівня їх інвалідності та смертності;

- надання медичної допомоги силами мобільних медичних груп і мобільними військовими медичними госпіталями безпосередньо на території проведення АТО;

- забезпечення доступу, у першу чергу, малозабезпечених верств населення та населення працездатного віку до профілактики, діагностики, лікування та моніторингу ефективності противірусної терапії вірусних гепатитів В і С шляхом модернізування матеріально-технічної бази;

- забезпечення хворих на хронічні вірусні гепатити В та С, у першу чергу, тих, хто потребує термінового призначення лікування препаратами для проведення комбінованої противірусної терапії.

Однією зі складових надання цієї допомоги пацієнтам є робота Обласної інфекційної клінічної лікарні. Заступник головного лікаря Ігор Берник розповів для iPress.ua, як відбувається цей процес.

"Як здійснюється схема надання допомоги? У пацієнтів, які повернулися з АТО, чи брали участь в Революції гідності, випадково, переважно, як і у всіх інших, виявляється підозра на гепатит В або С. Вони звертаються за місцем проживання в кабінет інфекційних захворювань, де їм проводять всі первинні обстеження. Це загальний аналіз крові, сечі, біохімічний аналіз, ультразвукове обстеження органів черевної порожнини – всі ті необхідні обстеження, які робляться при таких захворюваннях. У подальшому для того, щоб визначити, чи в людини немає протипоказів до призначення противірусного лікування, яке безпосередньо впливає на вірус та звільняє організм від нього, треба так само пройти певну кількість обстежень, але дороговартісних, в приватних лабораторних закладах, оскільки вони не проводяться, ні в комунальних, ні в державних закладах охорони здоров’я, ні в поліклініках. Чому? Тому що немає такого обладнання. Це такі обстеження, які підтверджують або виключають автоімунні захворювання щитовидної залози, печінки. Вони мають безпосередньо дати інформацію про сам вірус, його генотип та кількість, стан печінки. Вже тільки після цих обстежень ми можемо сказати, що в того пацієнта є або немає протипоказів. 

Саме в Обласній інфекційні клінічній лікарні здійснюється скерування пацієнтів до лабораторії СІНЕВО. Оскільки виконавцями програми є Львівський обласний госпіталь інвалідів війни та репресованих ім. Ю. Липи  у Винниках, відповідно вони є розпорядником тих коштів. Для того, щоб у пацієнта була можливість всі ці обстеження зробити, то госпіталь закуповує послуги по обстеженню у лабораторій, які їх проводять, і безпосередньо закуповують медикаменти для лікування. Госпіталь проводить тендер, виявляється переможець, закуповують ліки, а ми скеровуємо на обстеження, визначаємо, чи немає протипоказів, призначаємо лікування. 

До нас пацієнти приходять вже з первинними обстеженнями. Ми з робочою групою, яка включає працівників лікарні і кафедри, оглядаємо результати та призначаємо додаткові обстеження. Вони йдуть в найближчу лабораторію СІНЕВО, де здають аналіз крові. Результати приходять на електронну пошту, або ж пацієнти приносять їх безпосередньо. Тоді ж ми ще раз дивимося і, якщо немає протипоказів, то робоча група описує діагноз пацієнта, призначаємо йому курс лікування, конкретними препаратами, на певний термін. Ми вказуємо, які обстеження йому під час того як він проходить лікування, необхідно зробити. Оформляється протоколом, потім готується проект наказу департаменту охорони здоров’я. Якщо наказ підписують, то він розсилається в госпіталь та поліклініки, де зверталися пацієнти. Це зроблено для того, щоб пацієнти з дальніх районів не витрачали час на добирання, наприклад з Винників не їхали у Львів. 

Пацієнти з гепатитом не ті люди, які потребують стаціонарного лікування. Вони можуть ходити на роботу та займатися своїми справами. Після того, як наказ розсилається, ті заклади охорони здоров’я отримують медикаменти в госпіталі. Згодом пацієнт приходить в поліклініку, отримує таблетки на руки і раз в тиждень отримує укол. Самому робити укол не можна, тому пацієнт отримує його в поліклініці.

Таблетки же приймає самостійно. Крім того, лікар інфекційних хвороб бачить, що з тим пацієнтом робити, оскільки він знає, які обстеження потрібно робити після першого або третього місяця лікування. Згодом пацієнт від нас також нікуди не дівається, оскільки йому знову треба робити обстеження, щоб подивитися, чи подіяв препарат, чи треба його відміняти або ж продовжувати. Для цього, згідно з протоколом, пацієнт повинен зробити ще одне обстеження, яке би по суті він би мав оплачувати.Однак через те, що діє програма, він робить обстеження безкоштовно. По завершенню лікування через 3-6 місяців пацієнт ще раз здає аналізи, щоб подивитися, чи є вірус, чи нема. Після цього терміну можна говорити, що є стійка вірусологічна відповідь, тобто лікування подіяло, вірус з організму виведений, знищений. Після цього людина веде той спосіб життя, відповідно до того, на якій стадії було виявлено вірус. Якщо все надзвичайно серйозно, то потрібно дотримуватися дієти, певного режиму та часто обстежуватися", - розповів Ігор Берник.

Загалом по цій програмі за минулий рік було призначено лікування 31 хворому з гепатитом С. Звертаючись по допомогу в поліклініки пацієнти із зони АТО або учасники Революції гідності повинні показати свої посвідчення. На сьогодні найбільше пацієнтів звернулося саме зі Львова, однак є достатньо з інших районів. Окрім того, цьогоріч вже зареєстровано шість людей з гепатитом С і один з гепатитом В. Цим пацієнтам уже призначено обстеження та лікування. Але це тільки 100% з тих, хто звернувся. На жаль, багато людей не знають про цю програму, тому втрачають шанс безкоштовно пройти лікування. Наразі ще не було випадків, щоб комусь не вистачило якихось препаратів. У програми немає обмеженої кількості прийому пацієнтів, тому кожен учасник АТО та Революції гідності може звернутися по допомогу. Лікарі Обласної інфекційної клінічної лікарні тішаться, що вже трьом людям з гепатитом С було знято діагноз в процесі обстеження. Також шістьом особам з гепатитом С та одному з гепатитом В призначено курс лікування.

Ігор Берник також розповів, як вірус гепатиту може потрапити до організму людей.

"Гепатитом В і С можна заразитися тільки після попадання в організм інфікованої крові парентеральним шляхом. Такі проблеми виявляються не відразу, а можуть бути спровоковані 1-5 та навіть десять років тому. Просто людина могла не обстежитися і не знати про цю проблему. Зазвичай гепатит може вразити людину під час операції, переливання крові, походу до стоматолога, гінеколога, наколювання тату та навіть бриття спільним лезом, якщо на ньому є залишки крові.

Можливо, що в зоні АТО підвищена небезпека, однак до нас звертаються пацієнти із хронічним захворюванням. Це означає, що їх зараження відбулося набагато раніше, аніж вони йшли служити до лав ЗСУ. Якщо б це зараження відбулося зараз, то вони б негайно лікувалися у нас із гострим гепатитом. Та під час гострих процесів лікування не призначається, оскільки є ймовірність, що організм сам впорається з вірусом. У нас таких випадків не було.

Гепатит В і С перебігає без помітних симптомів. Саме це створює велику небезпеку. Коли хворобу можна виявити, це вже можуть бути пізні стадії, коли утворюються інші позапечінкові прояви. Це може бути розширення вен стравоходу, збільшення печінки та селезінки, порушення функцій печінки. Коли людина під час захворювання на гепатит має скарги, то це стадія ускладнення. Відбувається перетворення клітин печінки в сполучну тканину і вони не виконують свої функції. Через це навіть вже при лікуванні, чи повному вилікуванні повернення до жвавого життя не є цілком можливим. До цього ж часу організм компенсує всі ці функції. Якщо під час лікування виявляється інше захворювання, тоді продовження, чи скасування курсу лікування гепатиту вирішується в кожному випадку окремо. Все залежить від захворювання. Якщо воно серйозне, то ми його теж будемо лікувати", - переконує заступник головного лікаря.

Разом з тим, Ігор Берник заявляє, що пройти курс лікування гепатиту в зоні АТО можна, проте не варто.

"До нашої лікарні здебільшого звертаються ті воїни, які вже взяли участь в бойових діях, тобто демобілізовані.

Ті, які проходять службу в ЗСУ, можливо, їм таке лікування надають самі ЗСУ. Так, у зоні АТО можливо лікувати гепатити. Але потрібно розуміти, що це не апендицит, що його можна вирізати і все. Якщо немає загострення і стан організму дозволяє почекати місяць, то краще, щоб пацієнт проходив лікування не в зоні АТО. Потрібно пройти лікування в спокійних умовах, оскільки в план лікування входить дотримання дієти, що боєць у зоні АТО, швидше за все, зробити не зможе. Так само повинна бути повна  відсутність вживання тютюну, алкоголю та інших шкідливих речовин. Також потрібне спостереження, проведення обстеження крові і загальні біохімічні та вірусологічні обстеження, що в таких умовах провести неможливо. Тому, не впевнений, що є доцільність проводити відповідне лікування в зоні АТО.

До нас приходили різні категорій людей. Одне із обстежень під час призначення лікування - це консультація в лікаря-психіатра для того, щоб виключити депресії та інші емоційні розлади. У нас таких пацієнтів, яким після такого огляду було не рекомендовано проходити курс лікування, не було. Були випадки, що з деякими воїнами було складно розмовляти, оскільки вони не надто спокійно реагували на деякі питання. Були люди, які хотіли йти до когось щось виясняти, скаржитися. Але це звичайна справа. Є випадки, коли пацієнти під час лікування зловживали алкоголем, тому що зустрічалися з тим, хто повернувся з АТО, або якісь інші причини. Людям пояснювали і вони наче все розуміли. Проте бувало, що доводилося змінювати курс лікування. Його не можна, ні переривати, ні вживати інші медикаменти, ні зловживати алкоголем. З усіх пролікованих відомий тільки один випадок, що в пацієнта стався рецидив і він потребує подальшого лікування, але вже іншими препаратами, які, на жаль, заклади охорони здоров’я закупити не можуть. Препаратів, які потрібні, якщо не допомогла теперішня схема, в Україні наразі немає", - резюмував Ігор Берник.

Однозначно, що відповідна програма є важливою в сьогоднішніх реаліях. Так, гепатит це хронічна хвороба, однак цей факт не зменшує ймовірності ураження нею в зоні АТО. Все ж під час проведення військових дій воїнам не до гігієни та комфортних умов. Останнім часом жертв серед українських бійців, на жаль, чимало. Відтак, вірус може легко потрапити до організму будь-якого пораненого бійця під час переливання крові. Щоб захворіти достатньо навіть голити обличчя спільним станком. Бійці з хронічним гепатитом також краще для свого організму не роблять… Відповідно до програми, безкоштовним курсом лікування можуть скористатися всі мешканці Львівської області, які взяли участь у воєнних діях на сході України або ж Революції Гідності. Найважливіше, що на лікування пацієнти приймаються однаково. Немає різниці, чи людина вражена протягом довгого періоду, чи захворіла зовсім недавно. З міркувань безпеки (оскільки демобілізовані бійці можуть повернутися в зону АТО, то не варто називати їх імена) та дотримання лікарської таємниці команда iPress.ua вирішила не брати коментарі в учасників АТО та майданівців, які хворіють гепатитом. Відзначимо, що програма дійсна до 2020 року, тому кожен український герой може, як мінімум, здійснити профілактичне обстеження.

Михайло Гема, журналіст

Джерело: http://ipress.ua/articles/gepatyt_218601.html

___________________________________________

Читайте щоденні новини на сайті "Життя після АТО":

Знайдіть нас у Facebook:
https://www.facebook.com/groups/life.after.ato/

Дякуємо Воїнам за захист!
Хай ваше життя після АТО буде успішним!

******

Опубліковано в категоріях: Адаптація учасників АТО та їхніх сімей | НОВИНИ

Позначки: медична допомога | про нашу армію

На цю ж тему

5.03.2021 9 порад для простішого повернення з війни в сім’ю

20.10.2020 Я точно впевнений, що не даремно воював...

18.10.2020 Як допомогти військовому повернутися з війни додому

18.10.2020 Чи можливий ріст після травми? Думка експерта

18.10.2020 Війна змінює не лише ветерана, а й членів сім'ї... Життя після АТО

Ми в мережі Facebook

Пошук

Додати інформацію

Якщо ви володієте інформацією, яка буде корисною для учасників АТО та їхніх сімей, ми можемо її розмістити на сайті.
Для цього заповніть, будь ласка, форму.